Soundbar, głośnik Bluetooth, a może kino domowe? Dobierz sprzęt audio do swoich potrzeb

0

Porządne systemy dźwiękowe w końcu stały się powszechnie dostępne dla regularnych klientów. W większości elektro marketów można za rozsądne pieniądze kupić dobrej jakości głośniki, które pozwolą nam odnaleźć zupełnie nową radość ze słuchania muzyki czy oglądania ulubionych filmów. Jednak mnogość dostępnych opcji potrafi przyprawić o zawroty głowy. Jaki system dźwiękowy wybrać? Podpowiadamy!

Soundbar – czyli listwa pod telewizorem

To stosunkowo nowe rozwiązanie, które zyskało ogromną popularność. Soundbar to zintegrowany system audio, który wystarczy podłączyć. Zajmuje mało miejsca, zazwyczaj jest bardzo estetyczny a wewnątrz urządzenia wbudowane jest od kilku do kilkunastu mniejszych głośników zapewniających dźwięk przyzwoitej jakości. Często sprzedawane w zestawie są również wolnostojące subwoofery – odpowiadające za odtwarzanie niskich tonów. Soundbar świetnie zastępuje tradycyjnie wmontowane w telewizor głośniki. Będzie współpracował również z podłączoną do telewizora konsolą. Na dobrą sprawę to nowoczesny zestaw kina domowego – którego parametry są jednak ograniczone ze względu na niewielki rozmiar głośników. Niezłej klasy markowe urządzenie tego typu można kupić już za 1200-1400 zł. 

A może głośniki przenośne?

Niewątpliwą zaletą głośników bluetooth jest brak niektórych kabli. Z Twoimi urządzeniami połączą się bezprzewodowo, masz więc większe pole do aranżacji przestrzeni. Niektóre głośniki tego typu mają wbudowane akumulatory, można je więc spokojnie zabrać ze sobą wychodząc z domu – np. na piknik czy inną imprezę w plenerze. Po sparowaniu się z telewizorem sterujemy nimi za pomocą normalnego pilota – ale możliwe jest również użycie do tego smartfona – to dodatkowa zaleta. Dźwięk nie jest co prawda najlepszej jakości i nie zadowoli żadnego audiofila… Ale wciąż jest lepszy od głośników wbudowanych w telewizor. Z głośnikami tego typu połączysz się też za pomocą komputera w razie potrzeby. 

Tradycyjnie znaczy w tym przypadku wybitnie

Wadą systemu kina domowego (lub wzmacniacza wraz z głośnikami) jest miejsce, które zajmuje. Jednak to najlepszy sposób za zbudowanie w domu systemu przestrzennego dźwięku. Kino domowe to co prawda nazwa zarezerwowana dla urządzeń oryginalnie mających poprawiać wrażenia podczas oglądania filmów czy koncertów… Jednak na dobrą sprawę możemy do tej kategorii wrzucić również profesjonalne systemy przeznaczone dla miłośników dobrego brzmienia. Sprzęt tego typu nie ma praktycznie górnych widełek cenowych – ale jakość dźwięku jest po prostu doskonała. Należy jednak pamiętać, że nie w każdym pomieszczeniu uda się zmieścić 4-5 dużych głośników i dodatkowego urządzenia odpowiedzialnego za niskie tony. Jakość zdecydowanie wymaga zrezygnowania z części wygody. 

Bluetooth na wypasie

Głośniki Bluetooth nie muszą oznaczać kiepskiej jakości. Na ryku istnieją firmy tworzące bardzo zaawansowane systemy bezprzewodowe z opcją spięcia ich w tzw. Multirooom – wszystkie podłączone do niego bezprzewodowo głośniki tworzą jeden centralnie sterowany system. Z dostępnych u producenta głośników spokojnie można złożyć system 5:1 czy 7:1 – normalnie zarezerwowane dla kina domowego. Z całą siecią połączysz się jednym kliknięciem, a wszystkimi głośnikami można sterować z poziomu smartfona lub urządzeń, do których są podłączone. Tego typu systemy mogą również automatycznie wykrywać w którym pomieszczeniu się znajdujesz i uruchamiać tam odtwarzanie. To opcja bardzo wygodna zwłaszcza w większych domach i mieszkaniach. Kompletny system tego typu może kosztować co najmniej 10 tysięcy złotych – warto więc rozważyć wzięcie pożyczki online.

Jak widać, wybór nie jest prosty. Naszym zdaniem najwygodniejszym rozwiązaniem jest system Multi-room. Z jednej strony to głośniki bluetooth, z drugiej łatwo możemy nimi sterować za pomocą telefonu czy komputera, z trzeciej zapewniają dźwięk bardzo dobrej jakości. Nie jest to jednak tanie rozwiązanie. Tradycyjne głośniki bluetooth i soundbary oferują nieco gorsze wrażenia ze słuchania dźwięku, jednak są zacznie bardziej wszechstronne i zazwyczaj tańsze od porządnych rozwiązań przeznaczonych dla audiofilów. Sami musicie zdecydować się, czy ważniejsza jest dla Was wygoda i wszechstronność systemu, czy jakość dźwięku.