Elektryczne hulajnogi – dlaczego tak lubimy nimi jeździć?

0

W Polsce tradycyjne hulajnogi nigdy nie były tak popularne ani tak szeroko dostępne jak w Stanach Zjednoczonych – jednak za pośrednictwem Hollywódzkich filmów mieliśmy z nimi kontakt od najmłodszych lat. Prawdziwy boom na dwukołowe pojazdy pojawił się jednak dopiero w ostatniej dekadzie, wraz z pojawieniem się na polskim ryku szeroko dostępnych hulajnóg elektrycznych. Nie bez powodu: mają mnóstwo zalet. 

Mobilność

W coraz bardziej zatłoczonych miastach prawdziwy renesans przeżywają rowery oraz właśnie hulajnogi. Ich użytkownicy mogą korzystać z coraz większej sieci ścieżek rowerowych, a z punktu do punktu poruszają się błyskawicznie, omijając każdy korek. Nie bez powodu w największych miastach powstały tanie wypożyczalnie miejskich hulajnóg. Widok statecznych ludzi w garniturach błyskawicznie przemieszczających się po mieście stał się czymś normalnym – to po prostu najszybszy w godzinach szczytu środek transportu. Do tego nie męczący użytkownika. Większość dostępnych na rynku hulajnóg można chociaż częściowo złożyć. Nie tylko więc ułatwiają błyskawiczne przemieszczanie się po mieście, ale są również łatwe w transporcie (np komunikacją miejską). 

Ekologia

Nowoczesne hulajnogi wykonywane są zazwyczaj z żywotnych, niewymagających częstych wymian materiałów. Wciąż trwa dyskusja, na ile duży ślad węglowy pozostawia produkcja współczesnych akumulatorów – jednak sama eksploatacja hulajnogi nie powoduje bezpośrednich emisji do środowiska, a ceny prądu na szczęście rosną wolniej od cen benzyny. Korzystanie na codzień z hulajnogi nie tylko nie generuje zanieczyszczeń, ale wręcz pośrednio prowadzi do ich zmniejszenia (jeśli użytkownik rezygnuje na jej korzyść z samochodu).

Swoboda

Hulajnogi nie wymagają miejsc parkingowych – można zabrać je ze sobą do biura czy na spotkanie, w międzyczasie podładowując akumulatory. Na całkowicie naładowanej baterii spokojnie można pokonać nawet 25-30 km, a ładowanie kompletnie pustego akumulatora to jakieś 5 godzin – więc jest spore pole do popisu. Pomijając dalsze miejskie trasy, rzadko kiedy w ciągu dnia pokonuje się dłuższe dystanse. Na rynku dostępne są również specjalne paski do przenoszenia hulajnogi, które zabezpieczają ubrania od wybrudzenia się. Inwestując w hulajnogę zyskujesz nie tylko stosunkowo ekologiczny środek transportu, ale również ogromną swobodę. A jeśli nie masz akurat wolnych środków, to zawsze pozostaje szybka pożyczka online. 

Każda róża ma kolce

Nie inaczej jest z hulajnogami. Mimo mnóstwa zalet, warto również rozważyć wady. Przede wszystkim, małe kółka wymagają stosunkowo równej nawierzchni. Ścieżka rowerowa, jezdnia lub chodnik sprawdzą się świetne – ale możesz zapomnieć o hulajnogowym offroadzie. Chcąc korzystać z hulajnogi jako środka transportu warto również na bieżąco śledzić prognozy pogody. Jazda ze sporą prędkością w deszczu jest niemal gwarancją kompletnie przemoczonych ubrań. Wadą może by również cena – dobrej jakości hulajnoga elektryczna jest droższa od najtańszych marketowych rowerów (kosztuje ok 2000 złotych) z drugiej jednak strony, jest wielokrotnie tańsza od rowerów profesjonalnych.