Relaks w domu

0

Sauna w domu – co musisz wiedzieć przed jej budową?

Słowianie z saun korzystają przynajmniej od 1200 lat. Nie brakuje badań potwierdzających pozytywny wpływ regularnego sanowania na organizm. Sauny nie tylko pomagają się zrelaksować, ale poprawiają wydolność oddechową i wytrzymałość organizmu. Jeszcze do niedawna z sauny korzystać można było tylko w centrach SPA czy w obiektach sportowych – jednak obecnie każdy fan saunowania może zbudować własną saunę. 

Wybieramy piec

Po pierwsze, temperatura. O saunach na podczerwień piszemy w jednym z kolejnych akapitów, więc skupmy się na pozostałych źródłach ciepła – piecach opalanych drewnem i elektrycznych. Nie ma tu większej filozofii – te pierwsze świetnie się sprawdzą w zewnętrznych saunach, które ustawimy np. na tarasie lub dalej w ogrodzie. Ze względów bezpieczeństwa sauny umieszczone wewnątrz budynków lepiej wyposażyć w piece elektryczne. Tak czy inaczej otoczone są specjalnymi kamieniami – więc praktycznie nie ma różnicy wizualnej. A ze względu na obicie całej sauny drewnem w środku pięknie pachnie – więc to wybór czysto techniczny. 

Sauna w budynku?

To możliwe. Zwłaszcza przy większym metrażu – bo realnie sauna zajmuje tyle miejsca co średnich rozmiarów łazienka. Wymaga dobrej izolacji termicznej, bezpiecznych, nieblokujących się drzwi i pieca elektrycznego o mocy dobranej do wielkości projektowanej sauny. Tradycyjnie pomieszczenie wykładane jest drewnem a w środku montowane są ławeczki i podświetlenie sprzyjające relaksowi. Wykonanie podobnej instalacji przez profesjonalną ekipę to ok 20 – 30 tysięcy złotych – więc kwota nie jest dużo większa niż wykończenie i wyposażenie tradycyjnej łazienki. 

Sauna na zewnątrz?

To zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie. Gotową saunę typu beczka możemy po prostu kupić – praktycznie w dowolnym rozmiarze. Zazwyczaj tego tupu sauny opalane są drewnem. Pamiętajcie, że sauna musi się porządnie rozgrzać – więc jeśli na zewnątrz panuje mróz to nieraz w piecu trzeba palić dobre 2-3 godziny, zanim w środku osiągnie się odpowiednią temperaturę. Gotowe sauny są ładne, producenci oferują możliwość ich modyfikacji a cena nie jest wcale wysoka – dwuosobową saunę można kupić za jakieś 10 tysięcy złotych. Pożyczka przez internet pomoże w sfinansowaniu zakupu. 

Szczypta nowoczesności

A może by tak zrezygnować z tradycyjnego pieca? Coraz większą popularnością cieszą się sauny infrared – na podczerwień. Nowoczesne promienniki szybko pozwalają osiągnąć odpowiednią temperaturę, a kompaktowość technologii sprawia, że podobne sauny są niewiele większe od kabin prysznicowych. Spokojnie mogą zostać zamontowane nawet w średniej rozmiarów łazience w bloku. Co więcej, produkowane są również wersje podwójne – składające się z sauny i oddzielonego od niej prysznica – takka kabina zajmuje mniej więcej tyle miejsca co duża wanna – stawia jednak przed inwestorem absolutnie minimalne wymagania dotyczące zarówno przestrzeni jak i koniecznych przyłączy. Ceny takich saun zaczynają się od ok 8 tysięcy złotych – nie jest to więc niemożliwy do zrealizowania wydatek. 

Czy warto?

Od kilku lat sauny przeżywają swój renesans. Nie bez powodu – trudno o lepszy relaks dla zmęczonych mięśni. W czasie pandemii trudno zadbać o ergonomię pracy, coraz więcej osób doświadcza więc bólów kręgosłupa czy zmniejszonej odporności – sauna jest jednym z rozwiązań, dzięki którym możemy poprawić swoją sytuację. Koszty nie są małe, ale też nie przerażają.