Niskie oprocentowanie lokat? Poznaj alternatywne sposoby inwestowania

0

W Polsce nie ma przepisów regulujących oprocentowanie lokat bankowych – nie bez powodu. Depozyty do kwoty 100 tyś. Euro objęte są bankowym funduszem gwarancyjnym, więc Twoje pieniądze są bezpieczne – nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych regulacji. Jednak oprocentowanie lokat banki ściśle wiążą z obowiązującymi stopami procentowymi – im są niższe, tym taniej mogą pożyczać pieniądze z banku centralnego i tym niższe oprocentowanie mogą zaproponować klientom indywidualnym. A stopy procentowe mamy na rekordowo niskim poziomie – lokaty przestały więc praktycznie przynosić zarobek. Czy są jakieś alternatywy?

Pamiętaj: inwestować trzeba z głową

Przede wszystkim ostrzeżenie. Lokaty bankowe są najbezpieczniejszym sposobem pomnażania swoich środków finansowych – depozyt jest gwarantowany prawnie i nawet w przypadku, gdy bank upadnie – zostaną Ci zwrócone (do wysokości 100 tyś. Euro). W czasie przygotowania tego artykułu najkorzystniejsza dostępna bez dodatkowych warunków lokata oprocentowana jest na 0,50%. Lokując 10 000 zł, po upływie trzech miesięcy zarobisz nieco ponad 10 zł. Niezbyt opłacalna perspektywa. Dlatego warto przyjrzeć się innym rozwiązaniom. 

Złoto, platyna czy srebro?

Tradycyjnie opcją postrzeganą jako bezpieczną są metale szlachetne. To dość kapryśny rynek, ponieważ obecne ceny kruszców uważane są za wysokie – jednak wciąż może przynieść spory zysk. W 2020 roku wartość złota wzrosła o 24%. Pallad o 25% a platyna o 11%. Ciekawostka: w liceach uczono nas, że platyna jest najdroższym metalem szlachetnym… To już od dawna nieprawda. Ceny złota od kilku lat są wyższe. Ciekawostka numer dwa. Biorąc pod uwagę wzrost cen metali szlachetnych w 2020 roku, nawet biorąc pożyczki online na odpowiednio korzystnych warunkach i inwestując je w złoto, nie tylko spłacilibyście wszystkie koszty ale zarobili nawet 9-10%. To wielokrotnie więcej, niż trzymając własne środki na lokatach. 

Może pożyczyć swoje pieniądze Państwu?

Kolejna, chociaż nieco mniej rentowna opcja to obligacje. Możesz wybierać tutaj spośród kilku opcji. Najbezpieczniejszą są te, gwarantowane przez samo Państwo – jednak w związku z tym bezpieczeństwem, również potencjalny zysk jest najniższy. Polskie kwartalne obligacje skarbowe oprocentowane są na 0,50% – czyli tak, jak najkorzystniejsza obecnie lokata. Jeśli zainwestujemy swoje pieniądze na rok, oprocentowanie rośnie do 1% – a to już nieco lepszy wynik – chociaż wciąż niższy od wynoszącej obecnie ok 4% inflacji. Jednak również firmy emitują obligacje – to dla nich źródło finansowania tańszego od kredytów bankowych. Co do zasady im obligacje są wyżej oprocentowane, tym ryzyko jest większe – możliwe jest znalezienie w tej chwili obligacji korporacyjnych na ponad 10% – jednak należy pamiętać, że skoro firma chce nam aż tyle zapłacić za nasze pieniądze, to znaczy, że nikt inny nie chce jej finansować. Często ze względu na zbyt wysokie ryzyko. A nasze inwestycje w obligacje nie są chronione – możemy na nich stracić. 

No i zawsze zostaje opcja dla ryzykantów

Możesz również pomyśleć o kupnie akcji. Giełda jest trudna do przewidzenia – możesz szybko zarobić, ale również równie szybko stracić. Inwestowanie w akcje stało się łatwe, odkąd wiele banków zaczęło oferować bezpłatne rachunki maklerskie powiązane z samymi kontami. Bez problemu możesz przelać określoną kwotę na taki rachunek i bez dalszych pośredników zainwestować w akcje wybranej firmy. Jednak bez doświadczenia i znajomości rynku, podobne działanie przypomina nieco ruletkę – bezpieczniej jest znaleźć fundusz, który zajmie się inwestowaniem Twoich środków w oparciu o Twoje dyspozycje. Zazwyczaj wystarczy, że określisz jak bardzo chcesz ryzykować. A fundusz Twoje pieniądze zdywersyfikuje, inwestując w różne instrumenty finansowe – tak, żeby zmaksymalizować zysk lub ograniczyć możliwość utraty Twoich środków. 

Najlepsza opcja to wszystkie opcje

Niebezpiecznie jest zainwestować wszystkie swoje oszczędności w tym samym miejscu. W razie zawirowań na rynkach finansowych ryzyko strat jest wtedy większe. Odpowiedzią jest dywersyfikacja pieniędzy i podzielenie ich między lokaty, akcje, obligacje i inwestycje w metale szlachetne. Nawet jeśli stracisz na akcjach, masz szansę zarobić na innych instrumentach – możesz więc zwiększyć w ten sposób bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Nie zapominaj jednak, że z każdą inwestycją wiąże się nie tylko perspektywa zysków, ale również ryzyko utraty pieniędzy.