Łysienie w młodym wieku – co robić, aby temu zapobiec?

0

Nie od dzisiaj wiadomo, ze włosy są bardzo ważnym elementem wizerunku. Zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Fryzura nieraz stanowi nasza wizytówkę. Za jej pomocą możemy wyrażać swoje poglądy, lub kształtować pierwsze wrażenie, które wywrzemy na otoczeniu. Nic dziwnego, ze wizja przedwczesnego łysienia może wywołać niepokój – zwłaszcza, że problem dotyczy nawet dwudziestolatków. 

Łysienie jest naturalnym objawem starzenia się włosów. Spotyka ponad 64% 60 latków. O ile jednak dojrzali mężczyźni mieli czas, by przygotować się na ten moment to problem zaczyna się, gdy łysiejemy przedwcześnie. Warto zastanowić się, jakie czynniki mogły do tego doprowadzić. Być może wcale nie jest jeszcze za późno, żeby im przeciwdziałać. Jeśli uda nam się powstrzymać wypadanie włosów, unikniemy gwałtownej zmiany imidżu, lub kosztownego przeszczepu włosów. Na tyle kosztownego, że może się nie obejść bez pożyczki przez internet. 

Dlaczego włosy wypadają?

Przyczyn jest wiele. Lekarze wskazują, że może być ich nawet kilkaset – poszukajmy więc tych, na które sami mamy wpływ. W największym skrócie wypadanie włosów związane może być z uwarunkowaniami genetycznymi, chorobami lub niedoborami w organizmie i czynnikami zewnętrznymi.

Najpopularniejsze „typy” łysienia to:

  • Łysienie telogenowe – przyczynami mogą być niedobory witamin, kwasu foliowego, nieprawidłowa praca tarczycy, choroby autoimmunologiczne, nieprawidłowa produkcja hormonów w organizmie, stres czy oparzenia i odmrożenia. W tym przypadku kluczem jest ustalenie i zaadresowanie przyczyny. W większości przypadków możliwe jest powstrzymanie łysienia. 
  • Łysienie androgenowe związane jest przede wszystkim z genami i nasila się z wiekiem. Dotyczy w głównej mierze mężczyzn. Jest nieuleczalne – ale można je spowolnić, a nawet odzyskać część utraconych włosów. Uwaga: jeden typ łysienia nie wyklucza drugiego. 

A dlaczego akurat młodym ludziom?

Wiemy już, że włosy nie wypadają bez przyczyny. Jednak łysienie androgenowe bardzo rzadko objawia się w młodym wieku. A i o choroby wpływające na drugi typ trudniej wśród młodzieży. Jest jednak kilka czynników, które również mogą prowadzić do szybkiej utraty włosów.

  • Hormony – burza hormonów to nie tylko pryszcze, wypryski i inne problemy z cerą. Zaburzona gospodarka hormonalna może doprowadzić do zwiększonej produkcji dihydrotestosteronu – a ten produkowany jest i u kobiet i u mężczyzn. W przypadku naturalnej nadwrażliwości na jego działanie, jego nadmiar prowadzi właśnie do wypadania włosów. 
  • Stres – Trudno wymienić wszystkie problemy, do których prowadzi stres. Może zaszkodzić w tym przypadku na dwa sposoby. Długotrwały może zakłócać prawidłową fizjologię organizmu i bezpośrednio prowadzić do łysienia. Może również prowadzić do trichotilomanii – to zaburzenie charakteryzujące się przymusowym wyrywaniem włosów. Warto poszukać źródła stresu i popracować nad pozbyciem się go. 
  • Nieprawidłowa dieta – może łatwo wpłynąć na włosy. Wystarczy jedzenie nieregularnie i w pośpiechu, nadużywanie kawy i produktów przetworzonych, przesadzanie ze słodyczami i picie alkoholu. Złe nawyki żywieniowe mogą prowadzić do pogorszenia się stanu włosów. Szczególnie ważne jest dbanie o przyjmowanie witamin A, C, E, B, cynku, magnezu, żelaza, miedzi oraz tłuszczowych kwasów omega. Należy również spożywać zalecaną przez dietetyków ilość białka. 
  • Palenie papierosów i wyrobów tytoniowych – tak, e-papierosy też się liczą. Uzależnienie od nikotyny nie tylko wpływa na naszą cerę, ale przyśpiesza również wypadanie włosów. Nikotyna prowadzi do obkurcza się naczyń krwionośnych i mniejszego uwalniania tlenu w tkankach. Do włosów trafia wtedy niewystarczająca ilość substancji odżywczych. 

Czy włosy mogą wrócić?

Łysienie to nie koniec świata. Jeśli nie tolerujesz zakoli, możesz pomyśleć o modnej ostatnio krótszej fryzurze. Problem dotyka przede wszystkich mężczyzn – często więc decydują się na ogolenie głowy i zapuszczenie zamiast tego brody. Efekt nie wygląda źle. Wypadanie włosów leczy się farmakologicznie – za pomocą leków. Skuteczność suplementów na porost włosów jest w tym przypadku wątpliwa – chyba, że uzupełniają niedobory niezbędnych witamin i składników mineralnych. Kuracje dermokosmetyczne pomagają wzmocnić włosy i są nieinwazyjne. W skrajnych przypadkach można zdecydować się na bardziej zaawansowane metody leczenia: kuracje trychologiczne, mezoterapię skóry głowy, przeszczep komórek macierzystych, a nawet przeszczep włosów.

Jeśli dotyka Cię problem nadmiernego wypadania włosów, kluczem jest rozpoznanie i wyeliminowanie przyczyny. Warto zacząć od wizyty u dermatologa i endokrynologa. Dobór odpowiednich leków spowolni proces wypadania włosów. Poprawa codziennych nawyków również pomoże wyeliminować problem.