Kobieca moc w finansach

0

Ależ to była niesamowita kobieca energia! W ostatnią sobotę, 5 września, odbyło się kolejne spotkanie edukatorek finansowych z całej Polski, które zjechały do Warszawy. Za inicjatywą stoi Kobieta i Pieniądze, czyli ogólnopolska organizacja edukacji finansowej dla kobiet. Edukacja i mądre pożyczanie znajdują się na liście naszych priorytetów, dlatego do spotkania dołączył również Smartney. Katarzyna Jóźwik, nasza Dyrektor Generalna, podzieliła się z uczestniczkami szkolenia swoją wiedzą na temat finansów oraz doświadczeniem zdobytym podczas 20 lat pracy na tym rynku.

Na co dzień kobiety łączą mnóstwo ról: pracują zawodowo, realizują swoje pasje, prowadzą dom, zarządzają życiem rodzinnym w tym edukacją i rozwojem dzieci. Codziennie zarządzają również domowymi finansami i choć wydaje się to naturalnie, nie zawsze jest łatwe. Bo jak zadbać o to, by zachować równowagę pomiędzy wpływami i wydatkami? Jak zrobić, by co miesiąc w domowym budżecie zostały jakieś środki na tzw. „wszelki wypadek”? Jak nie tracić zimnej krwi, gdy środki „na wszelki wypadek” idą szybciej niż chciałybyśmy w rzeczywistości, a potrzeb jest coraz więcej? Jak zaciągać mądrze zobowiązania i w jaki sposób wybrać najlepszą ofertę? To pytania, które każda z nas zadaje sobie często, a w których zbawienne są: wiedza, wsparcie i doświadczenie innych kobiet.

Kobiety i Pieniądze 😉

– Rozmawianie o finansach w lekkiej i ciekawej formie jest czymś łatwym i trudnym jednocześnie. Zazwyczaj finanse kojarzą się z nieprzystępnym językiem, zawiłymi formułami i długimi umowami chociażby kredytowymi. Od początku zależy nam na tym, by rewolucjonizować rynek finansów w Polsce. By pokazywać, że proste, transparentne, a jednocześnie dobrze skrojone rozwiązania są najlepsze. By mówić o pożyczaniu w sposób przystępny. Nasze hasło #MożeszMądrzej jest tego odzwierciedleniem. Bo każdy może mądrzej zarządzać finansami, a inicjatywa „Kobieta i Pieniądze” skupiająca się na edukacji finansowej kobiet może być świetnym tego początkiem – mówi Olga Kulmaczewska, Dyrektor Marketingu Smartney. – Dołączyliśmy do spotkania „Kobiety i Pieniądze”, bo dzielenie się wiedzą i doświadczeniem jest nam bliskie. Uczestnictwo w szkoleniu edukatorek finansowych było dla nas świetną przygodą i inspiracją – dodaje Olga Kulmaczewska.

Dominika Nawrocka, założycielka „Kobiety i Pieniądze” oraz Gość specjalny: Katarzyna Jóźwik, Dyrektor Generalna Smartney.

„Pieniądze są niezwykle ważnym elementem kobiecego życia. Każdego dnia wspieramy Polki w edukacji finansowej, aby lepiej radziły sobie ze swoimi finansami na co dzień, ale także w dłuższej perspektywie. Zewnętrzne finansowanie jest na stałe wpisane w nasze finansowe życie. Jak pożyczać mądrze? Jak nie przekroczyć tej niebezpiecznej granicy? Cieszymy się, że wraz ze Smartney mamy podobne i odpowiedzialne podejście do tego istotnego zagadnienia.” – powiedziała Dominika Nawrocka, założycielka „Kobiety i Pieniądze”.

Na początku spotkania edukatorki finansowe „Kobiety i Pieniądze” rozmawiały o tym jak ważna jest edukacja finansowa oraz w jaki sposób szerzyć wiedzę na skalę ogólnopolską. W tym celu, na terenie największych miast w kraju powstają kolejne Kluby Kobiety i Pieniądze, a poszczególne Ambasadorki (edukatorki) prowadzą spotkania klubowe w swoich miastach. Gościem specjalnym szkolenia w Warszawie była Katarzyna Jóźwik, Dyrektor Generalna Smartney, która wprowadziła uczestniczki w tajniki wiedzy na temat rynku pożyczek i kredytów. W sposób przystępny i prosty wyjaśniała zawiłości, na które powinni zwracać uwagę konsumenci, którzy chcą pozyskać zewnętrzne finansowanie. Poniżej kilka zdjęć z wydarzenia. Zapraszamy również do przeczytania relacji na stronie Kobieta i Pieniądze.

A oto 5 kroków do mądrego pożyczania!

Podejmij przemyślaną decyzję

Być może wydaje ci się, że pożyczka jest najlepszym rozwiązaniem, gdy brakuje środków w domowym budżecie. Być może to pierwsza rzecz, która przychodzi ci do głowy, by znaleźć dodatkowe pieniądze na kurs angielskiego, zagraniczny wyjazd lub zakup nowego sprzętu. Zanim zaciągniesz nowe zobowiązanie przeanalizuj jednak swoją sytuację finansową i zastanów się, czy będziesz w stanie spłacać raty przez kolejne miesiące. Odpowiedzialność finansowa jest jedną z najważniejszych cech mądrego pożyczania, a decyzja o tym, czy brać kredyt nie powinna być pochopna.

Oblicz, ile udźwigniesz

Zanim weźmiesz pożyczkę zastanów się jakie raty jesteś w stanie udźwignąć. Przeanalizuj to w oparciu o konkrety. Zapisz na kartce wszystkie wpływy do domowego budżetu. Obok wpisz wszystkie wydatki, począwszy od opłat stałych, poprzez inne zobowiązania, które już posiadasz. Uwzględnij pieniądze na niespodziewane wydatki takie jak np. awaria samochodu. W tej rubryce wpisz również kwotę, którą wydajesz miesięcznie na codzienne sprawunki: jedzenie, leki, ciuchy, komunikację miejską. Pamiętaj, by w wydatkach uwzględnić też tzw. poduszkę finansową, czyli pieniądze, które co miesiąc powinnaś odłożyć na wszelki wypadek. Zsumuj wpływy i oraz wydatki. Zobacz ile pieniędzy zostaje ci w domowym budżecie i czy jest w nim miejsce na jakiekolwiek nowe zobowiązania finansowe.

Porównaj oferty

Na pierwszy rzut oka niektóre oferty wydają się atrakcyjne: w reklamie miła osoba przekonuje nas, że ta pożyczka jest idealna. Problem w tym, że ofert jest coraz więcej, a w natłoku codziennych obowiązków nie zawsze mamy czas na porównanie. Kolejna kwestia to dopasowanie pożyczki do naszych konkretnych potrzeb, a te – w przypadku każdej osoby – są przecież inne. Dlatego ostateczna decyzja o zaciągnięciu pożyczki powinna być przemyślania, a zanim to zrobisz powinieneś porównać oferty kilku podmiotów. Sprawdź jakie oprocentowanie mają poszczególne pożyczki i jakie będą ostateczne koszty zaciągnięcia takiego zobowiązania. Zweryfikuj ile pożyczają poszczególne instytucje: w niektórych dostaniesz pożyczkę tylko do konkretnej kwoty, inne z kolei będą miały dużo wyższy pułap finansowania (w Smartney można pożyczyć nawet 60 tys. zł na 5 lat). Zastanów się na ile miesięcy rozłożyć spłatę i dowiedz się jakich dokumentów wymaga dana instytucja. Niektóre firmy potrzebują  ich całkiem sporo, a czasem – jak w przypadku Smartney – wszystko odbywa się online, a proces jest bardzo prosty.

Przeczytaj dokładnie umowę

Umowa kredytowa to kontrakt, który trzeba dokładnie przeczytać. Dużym ułatwieniem jest sytuacja, w której taka umowa jest prosta, czytelna, transparentna i… krótka, bez żadnych dodatkowych gwiazdek i zapisów. Taką umowę spotkasz w Smartney. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim sprawdź, czy w umowie zawarto wszystkie istotne kwestie: kwotę zaciąganej pożyczki, informację o wysokości comiesięcznych rat, terminach spłaty.

Zadbaj o dobrą historię kredytową

W życiu zdarzają się różne sytuacje finansowe i nie zawsze mamy tyle środków ile chcielibyśmy. Trzeba jednak pamiętać, że regularna spłata rat dokonywana w terminie dobrze wpływa na pozytywną sytuację kredytową danego konsumenta. Osoba, która ma pozytywną historię kredytową w BIK może liczyć między innymi na to, że w przyszłości otrzyma preferencyjne warunki przy zaciąganiu kolejnej pożyczki.