Bezpieczny w Sieci #6 Zasady Bezpieczeństwa

0

Fraud Awareness Week dobiega końca. Dzisiaj więc w telegraficznym skrócie mamy dla Was kilka rad, jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci. Dobrze byłoby o nich pamiętać na co dzień – nawet jeśli wymagają rezygnacji z części wygody.

❗ Stosuj oprogramowanie antywirusowe. Nie tylko na komputerze, ale również w telefonie – przechowuje on mnóstwo wrażliwych danych.

❗ Regularnie aktualizuj system operacyjne i aplikacje, z których korzystasz. Większość podobnych łatek poprawia Twoje bezpieczeństwo.

❗ Korzystaj wyłącznie z oprogramowania pochodzącego z zaufanego źródła. W przypadku telefonów jest łatwo – to AppStore i Google Play. W przypadku pozostałych urządzeń szukaj oprogramowania bezpośrednio na stronach wydawców.

❗ Nie otwieraj podejrzanych maili – a zwłaszcza dołączanych do nich plików. LinkedIn zapewnia wiele informacji o Twoich współpracownikach – oszuści mogą się pod nich podszywać.

❗ Uważaj, co udostępniasz w sieci. To co zostanie do niej wrzucone, nieraz zostaje w niej na zawsze.

❗ Nie ufaj bezrefleksyjnie zielonej kłódce w przeglądarce. Nie oznacza ona, że strona jest bezpieczna a tylko, że przesyłane dane są szyfrowe. Ich odbiorcami wciąż mogą być oszuści!

❗ Weryfikuj! Nie każdy w sieci jest tym, za kogo się podaje. Włamania na konta na facebooku czy LinkedInie są na tyle częste, że nawet za niewinną prośbą od znajomego mogą stać oszuści.

❗ Rób kopie zapasowe – mówi się, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią backup’y i na tych, którzy zaczną. Nie czekaj – od razu dołącz do pierwszej grupy.

❗ Często zmieniaj hasła lub korzystaj z portfeli kluczy – które będą przechowywały i szyfrowały Twoje hasła za Ciebie. 

❗ Nie używaj nieznanych sobie nośników pamięci. Znaleziony na ulicy czy otrzymany pocztą pendrive może się okazać pułapką!
Stosując się do powyższych wskazówek, zadbasz o bezpieczeństwo swoich danych.

Nasze rady są oczywiste? Pewnie! Ale ponad 30% Polaków korzysta wszędzie z identycznego hasła. Wygoda jest wrogiem bezpieczeństwa!