Zakorkowane ulice, wieczne problemy z włączeniem się do ruchu, nerwy, spóźnienia. Każdy kto mieszka w dużym mieście przyzwyczajony jest do przynajmniej kilku szczytów komunikacyjnych w ciągu dnia. Potrafią skutecznie zepsuć humor i wyssać resztki energii. Jest kilka sposobów, na poradzenie sobie z uciążliwymi dojazdami. Komunikacja miejska nie oszczędza nam co prawda czasu, ale pozwala na wykorzystanie go w inny sposób. Hulajnogi elektryczne czy rowery ułatwiają przemieszczanie się na krótkich dystansach, ale nie zastąpią samochodu. Idealną opcją dojazdową wydaje się zatem mały motocykl lub skuter. Dzięki niemu korki przestaną nam być straszne – zwyczajnie je ominiemy.
Co to jest skuter?
Niby każdy kojarzy, ale warto przypomnieć. Skuter to napędzany mechanicznie jednoślad, który wyróżnia się konstrukcją nadwozia i specyficzną pozycją siedzącą. Co to znaczy? Pojazdu nie obejmuje się nogami – jak to w przypadku motocykli, a stopy spoczywają na płaskiej najczęściej podłodze. Pozycja jest bardzo wygodna. W sam raz na dojazdy do pracy. Dodatkowa zaleta, to możliwość bezproblemowej jazdy np. w garniturze – co jest raczej trudne do osiągnięcia na motocyklu. Z przodu skutery są mocno zabudowane i osłaniają nogi. Pojazdy te mają stosunkowo małe koła, a silnik najcześciej umieszczony jest z tyłu, pod przestrzenią bagażową. Wymagane do prowadzenia skutera dokumenty zalezą od pojemności zastosowanego w nim silnika.
Zaraz, potrzebne jest prawo jazdy?
Przez całe lata przepisy były nieprecyzyjne, przez co skuterami kierować mogły nawet dzieci. Jednak ostatnie nowelizacje ustaw doprecyzowały, kto legalnie może użytkować tego typu pojazdy. Pomińmy na potrzeby tego wyliczenia trójkołowce (które nie radzą sobie najlepiej z korkami). Ustawodawca dzieli skutery na cztery kategorie. Wymieniamy je na podstawie pojemności silnika, chociaż towarzyszą im dodatkowe obostrzenia.
- Pojazdy z silnikami o pojemności do 50 cm3 – uznawane są za motorowery i wymagają prawa jazdy kategorii AM. To zazwyczaj małe maszyny. Ich prędkość maksymalna nie może przekraczać 45 kilometrów na godzinę, a prawo jazdy mogą zrobić już nastolatkowie. Warto jednak pamiętać, że zdając egzamin na dowolną „wyższą” kategorię AM dostajemy w „gratisie”. Uprawnień by jeździć motorowerami nie potrzebują osoby, które osiemnastkę obchodziły przed 19 stycznia 2013 roku.
- Skutery z silnikami o pojemności do 125 cm3 dysponują większą mocą. Przekłada się ona nie tylko na wyższą prędkość, ale też na masywniejszą konstrukcję samego pojazdu – zbyt mały silnik nie dałby rady napędzić podobnego skutera. Wyposażone są w większą przestrzeń bagażową, są również wygodniejsze. Kierowanie nimi wymaga prawa jazdy kategorii A1 lub posiadania prawa jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.
- Dwie kategorie w jednym punkcie. Potężniejsze skutery wymagają prawa jazdy kategorii A2 lub A. Osiągają jeszcze większą prędkość, jednak należy sobie zadać pytanie, czy rzeczywiście tak wysokie osiągi będą Ci potrzebne w ciągu typowego dnia. Być może dodatkowe formalności i konieczność robienia prawa jazdy konkretnej kategorii sprawi, że uznasz grę za niewartą świeczki.
Skuter lekiem na wszelkie zło
No dobrze. Wiesz już, gdzie chcesz dojeżdżać i masz odpowiednie uprawnienia. Pora na najważniejsze: czy zakup skutera to dobry pomysł? Odpowiesz sobie na to pytanie w łatwy sposób. Wystarczy, że przeanalizujesz swój typowy dzień. Jak dużo czasu spędzasz na dojazdach? Jak daleko dojeżdżasz? Czy często stoisz w korkach? Jak duże bagaże ze sobą przewozisz? Z każdą kolejną odpowiedzią, łatwiej będzie się zdecydować, czy skuter jest potrzebnym narzędziem, czy zbędną fanaberią. Na pewno nie zastąpi samochodu, chociażby jeśli chodzi o większe zakupy. Nie ochroni też przed deszczem, ani nie posłuży podczas dalszych wyjazdów. Ale zapewni Ci niespotykaną wcześniej mobilność i komfort szybkiego przemieszczania się z miejsca na miejsce.
Ile ta przyjemność kosztuje?
Ceny skuterów zaczynają się już od 6 tysięcy złotych – tyle zapłacisz za mniejsze modele. Za 10-11 tysięcy można kupić już pojazdy o napędzie elektrycznym, rozpędzające się nawet do 70 km na godzinę i zdolne do pokonania 70 km na jednym ładowaniu. A to już całkiem konkretne osiągi. Popularne Vespy kosztują ok 14 tysięcy złotych. W obliczu szybko rosnących cen samochodów, nie wydaje się to być zbyt wygórowaną ceną. A jeśli akurat brakuje gotówki, to zawsze można poszukać pożyczki online na raty.
Czy warto kupić skuter? Wszystko zależy od Twojego trybu życia i potrzeb. Naszym jednak zdaniem: tak!