Coraz rzadziej korzystamy z tradycyjnych finansów – nasze rozliczenia i zakupy przeniosły się do sieci. Korzystamy z aplikacji finansowych, dokujemy szybkich płatności online i podajemy swoje dane osobowe na każdym kroku. Trwa właśnie Fraud Awereness Week, dlatego przygotowaliśmy kilka rad, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo swoich finansów i danych osobistych w internecie!
❗ Alerty BIK? Inwestycja w spokojny sen. Usługa polega na otrzymywaniu powiadomień mailem lub sms’em, jeśli na Twoje dane zostanie złożony wniosek kredytowy w banku lub firmie pożyczkowej współpracującej z BIK. Innymi słowy: o ewentualnym wyłudzeniu dowiesz się dość szybko, by spróbować mu zapobiec. Możesz również zablokować swój PESEL, by wzięcie na niego pożyczki było niemożliwe – a taką blokadę możesz w każdej chwili zdjąć. Więcej przeczytasz na stronie Biuro Informacji Kredytowej S.A..
❗ Bezpieczny Pesel to serwis stworzony przez CRIF. Również tutaj możesz zastrzec swój PESEL, a usługa jest bezpłatna. Z usług CRIFu korzysta większość instytucji pożyczkowych na rynku, jest to więc niezłe zabezpiecznie. Zastrzeżenie PESEL w każdej chwili można wycofać.
❗ Płać w internecie kartą. Intuicyjnie wydaje nam się, że to mało bezpieczna metoda płatności – kod zabezpieczający to tylko trzy cyfry, a dane karty musimy podać w sklepie, w którym dokonujemy płatności. Dzięki procedurze chargeback możesz jednak otrzymać zwrot kwoty pobranej bez Twojej zgody, lub zapłaconej za towar, który nigdy nie dotarł. Zwykle mamy aż 120 dni na złożenie reklamacji – a chargeback obejmuje również płatności Apple Pay i Google Pay.
❗ Nigdy nie loguj się do bankowości za pośrednictwem linka, który otrzymasz mailem lub sms’em. Bezpieczniej jest korzystać z autoryzowanej aplikacji, lub stronę banku dodać do ulubionych w swojej przeglądarce.
❗ Nigdy nie udostępniaj danych logowania do bankowości internetowej osobom trzecim. Jeśli otrzymujesz od swojego banku prośby o autoryzacje transakcji, dokładnie sprawdzaj, czy wszystkie dane się w nich zgadzają.
❗ Nie loguj się do usług takich jak e-mail czy bankowość internetowa na obcych urządzenia. Jeśli już naprawdę musisz, korzystaj z trybu incognito – zmniejszy to szansę na to, ze urządzenie zapamięta Twoje dane logowania. Nie loguj się również do takich usług korzystając z publicznych hotspotów.
Wszystkie powyższe punkty wydają Ci się oczywistą oczywistością?
Tym lepiej! Jeśli wszyscy będziemy się do nich stosować, utrudnimy życie oszustom i zadbamy o własne bezpieczeństwo!