Bądź Eco – wymień piec

0

Wymiana pieca węglowego – ile kosztuje i jak się przygotować?

Jakość powietrza w Polsce systematycznie spada. Coraz mniej brakuje nam do londyńskiej katastrofy z 1952 roku, kiedy to smog doprowadził do śmierci tysięcy osób. To wynik działania wielu czynników – nie da się rozwiązać sytuacji naprawiając tylko jeden z problemów – ale każda zmiana przyczyni się do poprawy jakości powietrza którym oddychamy. A biorąc pod uwagę coraz ostrzejsze regulacje europejskie, takk czy inaczej użytkownicy węgla zostaną zmuszeni do wymiany pieca. Warto to zrobić jak najszybciej, póki można skorzystać z atrakcyjnych dopłat.

Mit taniego węgla

Węgiel jest oczywiście tańszy niż gaz. Nie dyskutujmy z faktami. Jednak technologia spalania obu przekłada się na to, ile ciepła jesteśmy realnie uzyskać spalając je w naszych domach. Efektywność cieplna pieców węglowych starego typu, popularnych kopciuchów, które chce wyeliminować Unia wynosi ok 30%. Dla najnowocześniejszych to ok 70% – podczas gdy nowe piece gazowe dobijają do 98%. Realnie więc, potrzebujemy mniej gazu niż węgla, żeby uzyskać identyczny efekt. Po wymianie pieca starego typu, nasze rachunki efektywnie będą niższe. W przypadku wymiany nowszego, zyskamy przede wszystkim wygodę i bardzo stabilne ogrzewanie.

Gaz czy prąd?

Oba te wybory mają swoje zalety. Prąd jest nawet trzykrotnie droższy od gazu (jeśli mówimy o realnym koszcie ogrzania 1m2), z drugiej strony jest szeroko dostępny i nie wymaga dodatkowej infrastruktury – nie wszędzie doprowadzany jest gaz. Biorąc pod uwagę, że polska energetyka bazuje przede wszystkim na węglu, korzystanie z gazu w domu jest z pewnością bardziej ekologicznym wyborem. Niemniej, możesz otrzymać dofinansowanie na wymianę pieca węglowego zarówno na instalację gazową jak i elektryczną – więc decyzja ostatecznie należy do Ciebie i powinna zależeć od tego, jakie opcje są dostępne na terenie Twojej nieruchomości. 

Jak sfinansować zakup

Zakup systemu grzewczego to niemałe pieniądze. Mniejsze piece kosztują ok 3 tysięcy złotych, kompletne systemy umożliwiające ogrzanie domu wraz z możliwością wykorzystania ogrzewania podłogowego to nawet ponad 10 tysięcy. Uspokajamy jednak – nie musicie płacić sami. Po pierwsze, możliwa jest do uzyskania dotacja z programu „Czyste Powietrze”. Wysokość dotacji zależy od dochodów na członka rodziny, ale nawet w najmniej korzystnej wersji to 30% kosztów inwestycji. Maksymalny koszt finansowanej inwestycji to 53 tysiące złotych – wystarczająco dużo, by zamontować absolutnie dowolny system grzewczy. Z pomocą śpieszą również banki i instytucji pożyczkowe, proponując preferencyjne pożyczki na raty. Kolejnym źródłem finansowania mogą być same gminy – warto zadzwonić do Urzędu swojej i sprawdzić, czy w swoim budżecie nie przewiduje dotacji na wymianę pieca. Dla przykładu, w Grodzisku Mazowieckim uzyskać można 6 tysięcy złotych. Jak widać, sam koszt wymiany pieca wcale nie jest duży i może być sfinansowany przez Unię i Samorządy. 

Czy warto płacić za wygodę?

Instalacja elektryczna lub gazowa przede wszystkim nie wymaga obsługi. Zamiast corocznego zakupu węgla i późniejszego pamiętania o dogrzewaniu – zazwyczaj wtedy, gdy temperatura wewnętrzna staje się niekomfortowa – otrzymujemy mały termostat, który kontroluje nasz system grzewczy i utrzymuje stałą temperaturę. Będzie to wymagało pewnego przyzwyczajenia – domu ogrzewanego elektrycznie lub gazowo nie dogrzewa się – powinien być ogrzewany ciągle, do podobnej temperatury. Wtedy rachunki będą najniższe. Warto jednak zainwestować w tę zmianę – nigdy nie wiadomo, czy za kilka lat możliwe będzie pozyskanie równie atrakcyjnych dotacji, podczas gdy ze sporym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że prędzej lub później każdy zostanie zmuszony do pozbycia się pieca węglowego.